Czy psychoterapia online jest skuteczna?

Szybko postępujący rozwój technologiczny oraz współczesne potrzeby ludzi sprawiają, że coraz więcej obszarów życia codziennego człowieka przenosi się do sieci. Pomoc psychologiczna online także staje się coraz bardziej popularna i choć taka forma wsparcia dostępna jest w Polsce od co najmniej 20 lat, to dopiero w dobie pandemii można było dostrzec, jak bardzo jest potrzebna. Wiele osób z niej korzysta, inni zastanawiają się, czy może być skuteczna i równać się osobistemu spotkaniu z terapeutą w gabinecie? W niniejszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie.

Pomoc psychologiczna online, czyli Internet zastąpił gabinet

Z terapii online korzysta tysiące osób na całym świecie. W zasadzie taka forma psychoterapii nie różni się znacząco od terapii stacjonarnej prócz tego, że nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu terapeuty z pacjentem, lecz rozmowa odbywa się poprzez komunikator z użyciem kamery lub bez, specjalną aplikację bądź telefon. Oczywiście forma ta ma nieco inny charakter i wyklucza wykorzystanie niektórych metod pracy, jednak na przestrzeni lat wypracowano alternatywne, równie skuteczne a niekiedy nawet lepsze narzędzia, stosowane w trakcie psychoterapii online.

Ta forma terapii skierowana jest przede wszystkim do osób, które przebywają za granicą, przeprowadziły się do innego miasta bądź zamieszkują miejscowość, w której dostęp do specjalistycznej pomocy jest znacznie ograniczony. To także doskonała alternatywa dla osób, które mają ograniczony czas ze względu na swoją pracę bądź szkołę, a także osób borykających się z rozmaitymi fobiami społecznymi, osobami nieśmiałymi, niepełnosprawnymi, chorymi. Co więcej, w dobie pandemii i związanych z nią obostrzeń, psychoterapia online była dla wielu osób jedyną możliwością na podtrzymanie kontaktu ze swoim terapeutą.  Natomiast ze względu na pewne ograniczenia związane  z odległością i brak możliwości szybkiej reakcji, osobom z poważnymi problemami i zaburzeniami psychicznymi zaleca się korzystanie z tradycyjnej, stacjonarnej pomocy.

Skuteczność psychoterapii online

Temat skuteczności psychoterapii online wzięto pod lupę już jakiś czas temu, zaś wyniki wielu badań wskazują na to, że efekty terapii prowadzonej przez Internet są co najmniej tak skuteczne, jak sesje prowadzone stacjonarnie, przy czym niektóre z nich wykazały nawet pewne zalety, mające wyższość nad terapią tradycyjną. Pierwsze badania nad skutecznością terapii zdalnej przeprowadzono w 2002 roku. Z kolei w 2008 roku powtórzono je, jednak na znaczne większą skalę. Naukowcy z izraelskiego uniwersytetu dokonali metaanalizy badań blisko 10 000 zróżnicowanych pacjentów, którzy potwierdzili efektywność psychoterapii online. Podobne badani przeprowadzano także z latach kolejnych, z czego we wszystkich uzyskano takie same odpowiedzi, potwierdzające wysoką skuteczność terapii prowadzonej w sposób zdalny. 

Czy psychoterapia online jest skuteczna?

Psycholog Warszawa

Zalety zdalnego spotkania z terapeutą

Skoro tak wiele osób chętnie korzysta z pomocy terapeutycznej w formie online, warto zastanowić się także, co wpływa na atrakcyjność wsparcia poprzez Internet. Przede wszystkim dostępność a także znaczne skrócenie całego procesu sięgania po pomoc- na terapię można umówić się przez Internet, zrobić to w każdej chwili, nie trzeb osobiście zjawiać się w gabinecie, co jest znaczną oszczędnością czasu, zaś cała rozmowa przeprowadzana jest poprzez aplikację bądź komunikator. To także doskonała możliwość dla osób, które poczują nagły impuls, że muszą z kimś porozmawiać, zwierzyć się, otrzymać natychmiastową pomoc- dzięki spotkaniom online jest to zdecydowanie prostsze i szybsze.

Niektórym ludziom w ten sposób znacznie łatwiej jest się otworzyć, co wpływa na ostateczne efekty terapii. Nie czują takiego wstydu i zażenowania rozmawiając o rzeczach trudnych, jest to dla nich komfortowe, daje poczucie swobody i bezpieczeństwa. Wszystko to staje się podstawą lepszego kontaktu z terapeutą.

Internet stwarza także możliwość wykorzystywania rozmaitych, nowoczesnych narzędzi, przesyłania materiałów, informacji, schematów, myśli, do których w każdej chwili można wrócić i skorzystać z nich ponownie.  Dzięki temu zarówno terapeuta ma możliwość głębokiej analizy efektów danej metody lub zadania, jak również pacjent może zająć się nimi w dogodnym dla siebie czasie. 

Jak widzimy, psychoterapia online wykazuje dużą skuteczność, co pokazują liczne badania. Oczywiście ostateczny wybór formy spotkania pozostaje zawsze po stronie pacjenta, jeśli jednak do tej pory- bez względu na okoliczności- zastanawiałeś się nad tym, czy spotkanie z terapeutą przez Internet ma sens, niech ten artykuł będzie najlepszą odpowiedzią.

Zachęcamy również do przeczytania naszego artykułu o tym kiedy iść do psychiatry i kiedy skorzystać z pomocy specjalisty?