Leczenie depresji

Depresja i jej leczenie w Warszawie lub online – jaką formę psychoterapii wybrać?

Chociaż depresja jest jednym z najczęstszych i najbardziej znanych zaburzeń psychicznych, to niestety wciąż można spotkać się z jej błędnym rozpoznaniem lub lekceważeniem jej objawów. W odróżnieniu od smutku charakteryzuje się m.in. długotrwałym pogorszeniem nastroju oraz anhedonią – stanem utraty zainteresowania zajęciami, które dotychczas sprawiały nam przyjemność.

Ikona

Różne twarze depresji

Według aktualnych szacunków ok. 12% ludzi na świecie cierpi bądź cierpiała w ciągu swojego życia na zaburzenia depresyjne. Najczęściej depresję diagnozuje się wśród kobiet między 20. a 40. rokiem życia, jednak ta choroba dotyka wielu osób niezależnie od wieku czy płci.

Warto pamiętać, że nie u wszystkich osób depresja przejawia się w podobny sposób. Podczas gdy kobiety najczęściej skarżą się na przygnębienie czy bezsilność, mężczyźni czasem wykazują agresję, częściej podejmują impulsywne bądź ryzykowane działania i niejako odreagowują swoje wewnętrzne  cierpienie i poczucie pustki.

Ikona

Jak walczyć z depresją?

Niestety depresja nie należy do zaburzeń, których objawy mijają z czasem same. Nieleczona depresja może doprowadzić do pogorszenia stanu, a nawet w niektórych przypadkach stanowić zagrożenie dla życia. Dlatego po diagnozie depresji należy niezwłocznie udać się do specjalisty i rozpocząć terapię.

Liczne badania naukowe potwierdzają, że chociaż sama farmakoterapia i psychoterapia charakteryzują się podobną skutecznością, to najlepsze efekty daje łączenie obu form leczenia. Przy cięższych epizodach depresyjnych wskazana jest wizyta u psychiatry i rozpoczęcie terapii lekami przeciwdepresyjnymi, aby ustabilizować stan oraz zmniejszyć nasilenie objawów. Z kolei dla pełnego zrozumienia przyczyn choroby i skuteczniejszego zapobiegania nawrotom warto skorzystać z psychoterapii.

Dla kogo:


Najczęściej spotykane objawy depresji to:

 

  • obniżony nastrój,
  • anhedonia, czyli utrata zainteresowań i przyjemności czerpanej z niemal wszystkich aktywności,
  • wzmożona męczliwość,
  • wycofanie się z rozmaitych aktywności,
  • pesymistyczne widzenie teraźniejszości i przyszłości,
  • niska samoocena,
  • myśli samobójcze.

Często zdarza się również, że zaburzenia depresyjne skrywają się za rozmaitymi maskami i manifestują się poprzez mniej typowe objawy, takie jak:

 

  • wzmożony lęk,
  • zachowania autoagresywne, np. cięcie się,
  • zaburzenia odżywiania,
  • objawy fizyczne, np. pocenie się, bóle głowy, kołatanie serca,
  • nadużywanie środków psychoaktywnych.
Ikona

Jakiego terapeutę wybrać?

Przy wyborze terapeuty należy zwrócić uwagę na wykształcenie specjalisty oraz nurt terapeutyczny, w którym pracuje. Najlepiej udać się do psychoterapeuty, który ukończył bądź jest w trakcie nauki w szkole psychoterapii akredytowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne lub Polską Radę Psychoterapii.

Ważne, aby przed rozpoczęciem psychoterapii zorientować się w charakterystyce oraz potwierdzonej naukowo skuteczności danej modalności terapeutycznej. Większość nurtów charakteryzuje się podobnymi rezultatami w leczeniu depresji, jednak często terapia w poszczególnych nurtach wygląda inaczej i skupia się na odmiennych aspektach.

Trzy najczęstsze formy pracy terapeutycznej to:

  • terapia poznawczo-behawioralna,
  • terapia psychodynamiczna,
  • terapia humanistyczna,
  • terapia w nurcie psychologii zorientowanej na proces.

Terapia poznawczo-behawioralna w pierwszej kolejności zajmuje się zmianą negatywnych przekonań na temat siebie oraz rzeczywistości, a także modyfikacją szkodliwych zachowań. Terapeuci psychodynamiczni próbują odkryć źródło zaburzenia, koncentrując się na historii życia oraz pracując nad rozwiązaniem wewnętrznych konfliktów klienta. Z kolei priorytetem terapii humanistycznej jest wydobycie indywidualnego potencjału klienta, a głównym narzędziem pracy jest partnerska relacja terapeutyczna. Psychoterapia w nurcie psychologii zorientowanej na proces obejmuje pracę na różnych poziomach zarówno rzeczywistości jak i głębszych poziomów wewnętrz psychicznych, a także pracę w doświadczeniu – czyli dotykania problemu tam gdzie się go przeżywa i gdzie się zrodził.

Warto pamiętać, że niezależnie od nurtu, w którym pracuje dany terapeuta, najważniejszym aspektem decydującym o skuteczności psychoterapii jest dobra relacja i współpraca między klientem a terapeutą. Dlatego warto poświęcić czas na głębsze zapoznanie się z profilem terapeuty i podjąć w pełni świadomą decyzję o wyborze konkretnej formy pracy.

Informacje

W leczeniu depresji proponujemy spotkanie z psychoterapeutą i psychoterapię.

Sesje w naszym gabinecie trwają 50 minut.

Ceny:


Leczenie depresji – psychoterapia 190-220 PLN / 50 min.

Konsultacja psychiatryczna (pierwszorazowa): 300 PLN / 30 min.

Konsultacja psychiatryczna (kolejna wizyta): 250 PLN / 30 min.

Płatność: gotówka / karta / przelew on-line