Odpoczynek to konieczność – nie zapomnij o tym

W dzisiejszym świecie, w którym rywalizacja, praca i ciągły pośpiech są na porządku dziennym, łatwo zapomnieć o konieczności regeneracji i wypoczynku. Bierzemy na siebie zbyt wiele obowiązków, stąd też brakuje nam czasu na przyjemności i odpoczynek, a gdy już znajdziemy na niego chwilę, nie jest on w pełni efektywny. Czasem też beztroskie próżnowanie przychodzi nam z trudnością, ponieważ kojarzymy je z lenistwem. Tymczasem odpoczywanie nie jest naszym widzimisię, a koniecznością, dzięki której możemy prawidłowo funkcjonować i żyć.

Odpoczynek to czas, który poświęcamy na regenerację sił, relaks, przyjemności. Może to być czas wolny od pracy, zajęć szkolnych lub innych obowiązków, przy czym odpoczywanie jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, a także pozwala nam lepiej funkcjonować w codziennym życiu. Nie możemy o tym zapominać i nawet jeśli dotychczas efektowna regeneracja nie wychodziła nam najlepiej, możemy potraktować odpoczynek jako zadanie do wykonania i wprowadzić go do swojej codzienności.

Bez odpoczynku… zginiemy

Odpoczynek jest niezbędnym elementem naszego życia, bez którego nie bylibyśmy w stanie prawidłowo funkcjonować, a nawet żyć. Bez regularnego i skutecznego wypoczynku nasze ciało i umysł szybko wyczerpują swoje zasoby – wydajność i kreatywność spadają, nie mamy na nic ochoty, ciężko nam się skupić, a także może pojawić się wiele negatywnych skutków zdrowotnych przemęczenia, takich jak problemy z układem nerwowym, układem odpornościowym czy choroby związane z nadmiernym stresem. Dlatego warto pamiętać, że odpoczynek jest niezbędny, by móc w pełni i zdrowo żyć. Powinniśmy traktować go jako nieodłączny element naszego codziennego funkcjonowania. Jeśli zaś będziemy go lekceważyć, szybko zauważymy tego skutki.

Zauważając więc u siebie takie objawy, jak ciągłe uczucie zmęczenia, nadmierna senność, brak skupienia, napięcie ciała, bóle głowy, mięśni czy kręgosłupa, drażliwość, a nawet złość bądź agresja, należy niezwłocznie poddać się odpoczynkowi. Należy mieć przy tym na uwadze fakt, iż możemy być zmęczeni zarówno fizycznie, jak i psychicznie, przy czym każdy z nas wie, jak w łatwy i szybki sposób zrelaksować i zregenerować ciało, natomiast dużo trudniej jest z odpoczynkiem psychicznym.

Co to znaczy “dobry i skuteczny odpoczynek”

Chyba każdy z nas doświadczył kiedyś sytuacji, że wracając z wymarzonego urlopu czuł się o wiele bardziej zmęczony, niż na niego wyruszał. Dlaczego? Otóż wypoczywać też trzeba umieć, a by odpoczynek przyniósł oczekiwane efekty, musi być on odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb. Co to oznacza? Czas przeznaczony na odpoczynek należy spędzać robiąc to, co sprawia nam przyjemność. Nie musimy podążać za modą, kierować się sugestiami znajomych,  podporządkowywać pod kogoś swoje plany – nie trzeba koniecznie lecieć do ciepłych krajów i wylegiwać się na plaży, by dobrze wypocząć. Być może dla kogoś będzie to skutecznym rozwiązaniem, natomiast znajdzie się i wiele takich osób, dla których efektywniejszy będzie wypoczynek w domu, z ulubioną książką w dłoni i chwilą ciszy.

Tutaj także należy rozróżnić odpoczynek fizyczny i psychiczny. W przypadku pierwszego, zwykle wystarczy relaksacyjna kąpiel, kojący masaż lub swobodne leżakowanie, z kolei odpoczynek psychiczny może mieć formę medytacji, spaceru, relaksacji przy muzyce, bądź wręcz przeciwnie – aktywności fizycznej lub kontaktów z bliskimi.

Najwięksi wrogowie odpoczynku

Odpoczynek jest niezwykle ważnym elementem życia każdego człowieka. Dzięki niemu nasze ciało i umysł regenerują się, nabieramy sił i energii do dalszego działania. Niestety, nie zawsze udaje nam się odpocząć w wystarczającym stopniu, a to z powodu naszych największych wrogów odpoczynku.

Jednym z takich wrogów jest z pewnością technologia. Większość z nas spędza wiele godzin dziennie przed ekranami różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, co sprawia, że nasz mózg jest nieustannie pobudzany, a to z kolei utrudnia odpoczynek. 

Kolejnym wrogiem odpoczynku jest stres. Żyjemy w ciągłym napięciu i nawet gdy wydaje nam się, że wypoczywamy, nasz umysł ciągle pracuje, przez co odpoczynek nie jest efektywny. Zestresowane, spięte ciało nie pozwala na normalne i zdrowe funkcjonowanie, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca, nadciśnienia a nawet depresji.

Nie bez znaczenia pozostaje również niewłaściwy tryb życia – zła dieta oraz brak aktywności fizycznej niekorzystnie wpływają na jakość snu, nie pozwalając na zrelaksowanie i zregenerowanie organizmu.

Skuteczny odpoczynek może wymagać wysiłku

Można by przypuszczać, że odpoczynek jest jednym z najłatwiejszych aspektów życia. Jednakże nawet to może okazać się trudne! Współczesne tempo życia, stałe napięcie, potrzeba ciągłego dostosowywania się do zmieniających się okoliczności oraz nadmiar obowiązków – to wszystko sprawia, że łatwo zapomnieć o własnych potrzebach. W takim przypadku odpoczynek może stać się jedynie abstrakcyjnym pojęciem. Na szczęście – podobnie jak w przypadku innych czynności – odpoczywania można się nauczyć, choć wymaga to trochę wysiłku, a przede wszystkim cierpliwości i wytrwałości w swoich postanowieniach.

Warto reagować odpowiednio wcześnie, gdyż brak skutecznego odpoczynku i życie w ciągłym biegu powoduje ciągły niepokój i stres, co może doprowadzić do depresji. Jeśli więc mamy problem z odpoczynkiem i zauważamy u siebie takie stany, należy niezwłocznie skonsultować się ze specjalistą. Psycholog pomoże nam w znalezieniu źródła problemu oraz wskaże skuteczne sposoby na to, by odpoczynek zacząć traktować jako coś koniecznego. W Pracowni Psychorozwoju Kielczyk w Warszawie otrzymasz profesjonalne wsparcie i wskazówki dotyczące efektywnego odpoczynku psychicznego, co znacznie poprawi jakość i komfort życia. Oczywiście wymaga to pewnego wysiłku, natomiast jest to wysiłek, który z pewnością warto ponieść, bowiem od tego w dużej mierze zależy nie tylko jakość naszego życia, ale także i zdrowie.

Kilka pomysłów jak odpoczywać, aby nasze baterie się naładowały

Każdy człowiek efektywnie wypoczywa w nieco inny sposób, stąd też dokładne, spersonalizowane wskazówki możliwe są dopiero po uprzedniej rozmowie ze specjalistą w ramach terapii psychologicznej lub warsztatów. Niemniej istnieje kilka ogólnych sposobów, które sprawdzą się w każdej sytuacji.

Odpowiednia dawka snu

Przede wszystkim należy porządnie się wyspać. Odpowiednia ilość snu jest podstawą prawidłowego funkcjonowania i dobrego samopoczucia. Prócz czasu przeznaczonego na sen, który nie powinien wynosić mniej niż 7-8 godzin na dobę, niezwykle ważna jest jakość snu. By o nią zadbać, nie należy spożywać kolacji zbyt późno, zrezygnować z telewizji, komputera i telefonu tuż przed spaniem, a także ustawić optymalną temperaturę i przed spaniem przewietrzyć sypialnię.

Wyłączenie swojego umysłu

Nasz mózg nie będzie w stanie skutecznie wypocząć, gdy nawet podczas relaksu będziemy ciągle myśleć o czekających nas obowiązkach lub skupiać się na jakimś problemie. Należy całym sobą zaangażować się w odpoczynek i zadbać o swój umysł. Najlepiej będzie zająć się czymś przyjemnym i angażującym – może to być jakiś sport, spacer z bliskimi lub planszówki. Takich sposobów na odprężenie, a tym samym odpoczynek jest wiele, należy tylko znaleźć swój sposób na odcięcie się od tego, co nas przytłacza i co zwykle zabiera nasz czas, na rzecz pełnego, świadomego wypoczynku, robiąc to, co sprawia nam przyjemność. 

Tylko odpowiednia praca nad odpoczynkiem sprawi, że będziesz potrafił stawiać odpoczynek nad pracą, a to z kolei przyniesie same korzyści, nic na tym nie tracimy. Tego uczymy na psychoterapii, która jest skutecznym narzędziem dla każdego, kto pragnie dla siebie bardziej świadomego i lepszego życia.