Kiedy iść do psychiatry? Kiedy skorzystać z pomocy specjalisty?

Problemy i trudności o podłożu psychicznym mogą dotknąć każdego człowieka. Wpływ na to ma wiele czynników – stres, obowiązki, zmęczenie, konflikty z bliskimi, smutek, gniew czy złość. Są to naturalne reakcje, z którymi zwykle jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Jeśli jednak utrzymują się one zbyt długo lub pojawia się poważniejszy problem, z którym coraz trudniej nam normalnie funkcjonować, wówczas jest to pierwszy sygnał, by zasięgnąć specjalistycznej pomocy.

Specjalista psychiatra – czym się zajmuje

Zazwyczaj ciężko nam przyznać się do tego, że potrzebujemy pomocy. Wolimy dusić wszystko w sobie, wstydząc się swoich dolegliwości oraz obawiając reakcji innych osób. A tymczasem problem coraz bardziej nas przerasta, czujemy się coraz gorzej i sami ze sobą prowadzimy wewnętrzną dyskusję dotyczącą tego, czy powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty, czy warto i czy jest to właściwy moment.

Na wstępie należy zaznaczyć, że psychiatra jest wykwalifikowaną osobą, która zajmuje się profesjonalnym wsparciem osób, u których występują wszelkie problemy i trudności natury psychicznej. Można się do niej zwrócić o pomoc w szerokim zakresie, przy czym ważne jest jego przygotowanie medyczne – zdrowie psychiczne pacjenta rozważa on bowiem w kontekście zarówno pracy układu nerwowego,  jak i oddechowego, krążeniowego, czy hormonalnego. Dzięki czemu w zależności od indywidualnych potrzeb i trudności danego pacjenta, będzie w stanie dopasować odpowiednią terapię lub też zastosować leczenie farmakologiczne.    

Wsparcie psychiatry – kiedy z niego skorzystać?

Każdy z nas jest inny, dlatego trudno jednoznacznie wskazać ten jeden, właściwy moment, w którym powinniśmy skorzystać z pomocy specjalisty. Natomiast istnieją pewne odczucia i objawy, które powinny stać się dla każdego z nas sygnałem, że z problemem nie poradzimy sobie sami i warto udać się do psychiatry. 

Pierwszą lampką ostrzegawczą powinno być właśnie samo odczucie tego, że sobie nie radzimy z danym problemem, że się coś zmieniło w naszym życiu, gdy nie czujemy radości, mamy zmienny nastrój, jesteśmy osłabieni fizycznie,  pojawiają się problemy ze snem. To także moment, w którym psują się nasze relacje z bliskimi – dochodzi do ciągłych kłótni lub też odwrotnie- całkowicie zamykamy się na rodzinę i przyjaciół, izolujemy od nich, zamykamy w domu. Sygnałem może być również ciągły strach, niepokój przed kimś bądź przed czymś, który nie pozwala normalnie funkcjonować.

Kiedy iść do psychiatry? Kiedy skorzystać z pomocy specjalisty?

psycholog Warszawa

Widzimy więc, że sytuacji, w których należy skorzystać ze specjalistycznej pomocy, jest bardzo wiele, dlatego bardzo ważna jest sama świadomość istoty takiej pomocy tak, by móc szybko zareagować gdy sami lub ktoś bliski będzie jej potrzebował. By to ułatwić, poniżej przedstawimy najczęstsze objawy, które występują w przypadku wystąpienia problemów o podłożu psychicznym. Przyjmuje się, że po specjalistyczną pomoc należy sięgnąć,  gdy któryś z nich trwa dłużej, niż dwa tygodnie. Należą do nich:

  • objawy obniżenia nastroju: smutek, apatia, bezradność, poczucie winy, wewnętrzne cierpienie, brak energii życiowej, ciągłe zmęczenie fizyczne, pesymistyczne widzenie przyszłości, myśli samobójcze;
  • objawy zaburzenia snu: bezsenność, nadmierna senność, zaburzenia rytmu dobowego;
  • objawy zaburzeń lękowych: ciągły lęk i niepokój, nieuzasadniony strach, epizody lęku napadowego o dużym nasileniu;
  • objawy epizodu manii: natłok myśli, chaotyczność w działaniu i myśleniu.

Specjalistyczna pomoc – nie bójmy się z niej korzystać

Jako psychiatrzy dostrzegamy, że coraz więcej osób nie boi i nie wstydzi się korzystać ze specjalistycznej pomocy, choć to nadal mało. Być może problem tkwi w słabej edukacji społeczeństwa w tym zakresie, z pewnością jest to także pokłosie jednego z najpowszechniej przytaczanego mitu, że pomoc psychiatryczna potrzebna jest jedynie osobom chorym psychicznie. Natomiast należy zdać sobie sprawę z tego, że jesteśmy tylko ludźmi, zaś konsultacja psychiatryczna jest sposobem stawienia czoła własnym problemom, najwyższym przejawem dojrzałości, odwagi oraz chęci bycia szczęśliwym. 

Pamiętajmy więc, by stale się obserwować i reagować wówczas, gdy coś nas zaniepokoi. Im wcześniej skorzystamy ze specjalistycznej pomocy, tym szybciej będziemy mogli cieszyć się z jej efektów, poczujemy się lepiej  i zaczniemy żyć pełną piersią.

 

Zachęcamy również do przeczytania naszego artykułu o tym jak przygotować się do pierwszej sesji z psychologiem?