Zakupoholizm – uzależnienie od zakupów

„Pieniądze szczęścia nie dają, dopiero zakupy”- ile osób może przypisać tą dewizę do własnego sposobu postępowania. Żyjemy w świecie konsumpcjonizmu, przesytu, masowości a wszelkie promocje, okazje czy wyprzedaże jeszcze bardziej nastawiają nas na ciągłe kupowanie czegoś nowego nawet wówczas, gdy dane rzeczy nie są nam wcale potrzebne. Wkręcamy się w te „super okazje” coraz bardziej i nagle przestajemy nad tym wszystkim panować. Tylko zakupy przynoszą nam radość, bowiem dzięki nim choć na chwilę czujemy się lepsi. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, kiedy zakupy stają się naszym uzależnieniem.

Wydawałoby się, że problem ten dotyczy głównie kobiet. Nic bardziej mylnego, bowiem wyniki przeprowadzonych badań w tym zakresie przedstawiają dane, które mówią wyraźnie, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni niemal w identycznym stopniu ulegają chwytom reklamowym. Jedyne co różni obie strony to zakres produktów, które najchętniej kupują- kobiety ubrania, buty i kosmetyki, zaś mężczyźni wszelkie gadżety oraz nowości elektroniczne. Zakupy takie sprawiają, że po nich czujemy się lepiej i z czasem uzależniamy się nie tyle od nabywania przeróżnych przedmiotów, lecz od emocji, które towarzyszą tej czynności- fascynacji, radości, szczęścia. Cieszymy się z dobrobytu oraz z tego, że nabytymi rzeczami będziemy mogli pochwalić się przed bliskimi. Euforia ta jest jednak chwilowa, gdyż zaraz pojawiają się wyrzuty sumienia i dręcząca myśl, że znów daliśmy się ponieść i wydaliśmy za dużo. Jeszcze przed chwilą przeżywaliśmy prawdziwy entuzjazm, zaś teraz czujemy jedynie złość na siebie. Na drugi dzień idziemy więc na zakupy, by zapomnieć o poczuciu winy i tak wpadamy w pułapkę błędnego koła.

Psychoterapia Kielczyk – https://kielczyk.pl/

Symptomy zakupoholizmu

Osoba uzależniona od zakupów często przez długi czas nie jest świadoma swojego problemu lub gdy nawet zdaje sobie z niego sprawę, próbuje ciągle się usprawiedliwiać oraz oszukiwać siebie i innych. Zakupoholizm to więc nieodparta chęć kupowania i posiadania coraz to nowszych produktów, nawet takich, które do niczego się nie przydadzą.  Osoba uzależniona sporą część czasu spędza w sklepach, galeriach, na internetowych platformach zakupowych, kupując mnóstwo zbytecznych i nieprzemyślanych produktów. Ponadto z każdą kolejną rzeczą następuje obniżenie początkowego stanu przyjemności, dlatego pojawia się potrzeba zakupu kolejnych przedmiotów, które będą nowsze, lepsze, modniejsze czy droższe. Zaczynamy też oszukiwać samego siebie, wmawiać sobie, że przecież wcale tak dużo nie wydajemy lub po prostu nie sprawdzamy stanu konta. Oszukujemy też swoich bliskich i nie przyznajemy się, że kupiliśmy nowe rzeczy oraz ile żeśmy za nie tak naprawdę zapłacili. Osoba uzależniona tak dużo czasu spędza na zakupach, że przestaje go jej brakować na życie zawodowe czy rodzinne. Dotyczy to zarówno zakupów w sklepach stacjonarnych, jak i w Internecie. Zakupy stają się obsesją i wyznacznikiem szczęścia.

Skuteczne leczenie zakupoholizmu – terapia psychologiczna

Trzeba jasno powiedzieć, że zakupoholizm jest chorobą a jej mechanizm jest taki sam jak w przypadku innych uzależnień, takich jak alkoholizm, seksoholizm, uzależnienie od narkotyków, hazardu czy Internetu i tak samo trudno sobie z nim poradzić. Walka z uzależnieniem w dużej mierze zależy od samego zakupoholika- od jego przyznania się przed samym sobą, że ma problem oraz od woli zaprzestania ciągłych zakupów. Starania należy rozpocząć od analizy czy naprawdę potrzebujemy danej rzeczy, bieżącej kontroli stanu konta, płacenia gotówką za zakupy, powstrzymywania się od wyjść do galerii i centrów handlowych, spędzania czasu wolnego w inny sposób. Warto też poprosić swoich bliskich o wsparcie i pomoc.

Jeśli jednak te sposoby nie wystarczają, konieczna jest profesjonalna pomoc psychologiczna. W walce z uzależnieniem często jest bowiem tak, że człowiek sam- bez pomocy z zewnątrz- nie jest w stanie przerwać niekontrolowanych czynności, w tym przypadku ciągłego kupowania zbytecznych rzeczy. Jeśli więc samodzielnie nie radzisz sobie z zakupoholizmem, skorzystaj z psychologicznego wsparcia by skutecznie pozbyć się problemu.