Wzrost depresji na świecie. To skutek pandemii.

09.10.2020 | Radio ZET |

Rozmowa z Izabelą Kielczyk, psychologiem biznesu i Kubą Kielczykiem, psychoterapeutą o depresji w kontekście pandemii.

Naukowcy i eksperci alarmują o rosnącym zagrożeniu dla ogólnoświatowego zdrowia psychicznego w związku z pandemią COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) apeluje o potrzebie zwiększenia inwestycji w jego ochronie. Psychoterapeuci podpowiadają, co może pomóc naszej psychice w tym trudnym czasie.

(…)

Co na to psychologowie? Jak tłumaczą większą zapadalność na zaburzenia psychiczne w społeczeństwie? „Od kilku miesięcy egzystujemy w emocjonalnej burzy, która ma zupełnie inny przebieg i charakter od wcześniejszych naszych doświadczeń. Nasze organizmy i umysły nie są przyzwyczajone do uczucia przedłużającego się stanu niepewności i napięcia wywołanego lękiem nie tylko o zdrowie, ale także o przyszłość i cały znany nam świat. Do tej pory żyliśmy w bezpiecznej rzeczywistości, korzystając z życia i ciesząc się dobrobytem. Pojęcie klęski żywiołowej czy zagrożenia zdrowia i życia zupełnie nas nie dotyczyły; zarezerwowane były dla innego, dalekiego świata.” – mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, psychoterapeuta.

(…)

„Internet i social media w dzisiejszych czasach odgrywają kluczową rolę w podtrzymywaniu kontaktów społecznych a nawet w normalnym funkcjonowaniu w środowisku pracy i społecznym. Niestety, widzimy tu także spore zagrożenie dla psychiki, szczególnie młodych osób. Obecna sytuacja może sprzyjać pogłębianiu się uzależnień od mediów społecznościowych, łączności z internetem i gonitwie za aktualnościami.” – przestrzega Kuba Kielczyk, psychoterapeuta.

 

 

» Przeczytaj cały wywiad na stronie Radia ZET