Seks a zdrowie – jaki jest wpływ seksu na nasze zdrowie?

Seks to zdrowie – to hasło, które daje się słyszeć z każdej strony. Ale czy na pewno, a jeśli tak, to czy każdy? By uzyskać odpowiedź, należy nieco bliżej przyjrzeć się temu tematowi. Jest on oczywiście niezwykle obszerny, dlatego w  niniejszym tekście zwrócimy uwagę jedynie na najważniejsze kwestie, a w szczególności na aspekt psychologiczny.

Seksualność człowieka jest z jednej strony czymś naturalnym, z drugiej zaś bardzo złożonym w swojej naturze. Gdy przyjrzymy się jej jednak bliżej, okazuje się, że prócz wrodzonej potrzeby organizmu do reprodukcji oraz chęci pozostania w bliskiej relacji z druga osobą, pojęcie to jest niezwykle złożone i obejmuje wiele płaszczyzn ludzkiego funkcjonowania- biologiczną, psychiczną, społeczną, kulturową i religijną.

Seks i jego korzyści dla zdrowia

Seks niesie ze sobą wiele korzyści dla zdrowia. Dobroczynne właściwości tego rodzaju aktywności zostały potwierdzone przez wielu specjalistów – kardiologów, neurologów, endokrynologów, dermatologów oraz psychologów. Do najważniejszych zaliczyć możemy:

  • Poprawę kondycji fizycznej oraz funkcjonowania całego organizmu– podczas uprawiania seksu pracują niemal wszystkie mięśnie i to dość intensywnie, dzięki czemu współżycie można porównać do dobrego treningu, poprawiającego naszą kondycję, ale także wpływającą na funkcjonowanie poszczególnych obszarów naszego organizmu i jego układów. Co więcej, uznaje się go za jeden z najprzyjemniejszych i najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się zbędnych kilogramów; 
  • Redukcję stresu i obniżenie ciśnienia– seks w dużym stopniu oddziałuje na psychikę człowieka, pomagając mu w wielu stanach emocjonalnych. Pomaga rozładować stres oraz negatywne napięcia emocjonalne. Wszystko za sprawą serotoniny, która wydziela się podczas współżycia i jest odpowiedzialna za dobry humor i nastrój. Obniżenie ciśnienia z kolei sprawia, że stajemy się spokojniejsi, bardziej opanowani, przez co możemy liczyć na lepsze funkcjonowanie naszego mózgu, poprawę koncentracji oraz wzrost kreatywności. Ponadto zapobiega zawałom i udarom;
  • Zwiększenie poczucia bezpieczeństwa i bliskości– poczucie bezpieczeństwa uznaje się za jedną z najważniejszych potrzeb człowieka, zaś podczas seksu i orgazmu uwalnia się oksytocyna, zwana hormonem miłości. Dzięki niej partnerzy odczuwają większą potrzebę bliskości oraz zwiększa się ich przywiązania i zaangażowanie w związku;
  • Wydłużenie życia– regularnie uprawiany seks, poprzez poprawę kondycji, samopoczucia, spalanie kalorii, wzmocnienie serca, podniesienie jakości snu, samooceny czy łagodzenie bólu oraz wiele innych czynników nie tylko znacznie poprawia jakość życia, ale także je wydłuża i to nawet o kilka lat.

Seksualność w gabinecie psychologa

Seks pozytywnie wpływa na zdrowie, ale tylko wtedy, gdy sam jest „zdrowy”. To także pojęcie bardzo szerokie i ogólne, bowiem bardzo trudno jest przyjąć w sferze seksualności pewne normy, które określają to, czy dane zachowania, odczucia, fantazje, pragnienia i potrzeby seksualne są normalne. Choć oczywiście istnieją wyraźne przypadki, w których można jednoznacznie stwierdzić, że przejawiane potrzeby seksualne stanowią dane zaburzenie w tym obszarze.

Psychoterapia problemów seksualnych to problematyka, która zawiera w sobie wiele zagadnień. W gabinecie psychologiczno-seksuologicznym można otrzymać przede wszystkim pomoc w zakresie takich obszarów, jak:

  • tożsamość i samoocena– poczucie własnej wartości seksualnej, np. brak akceptacji swojego wyglądu lub budowy ciała;
  • sprawność seksualna- rzeczywiste możliwości realizowania aktywności seksualnej, ale także związane z nimi zaburzenia, np. zbyt duży popęd seksualny;
  • utrwalone nawyki– zachowania i reakcje związane z życiem seksualnym, np. stopień samokontroli;
  • relacje i związane z nimi trudności- rola seksu jako czynnik umacniający lub osłabiający więzi partnerskie, komunikacja dotycząca seksu, stosunek do partnera, umiejętność wyrażania swoich potrzeb;
  • postawy, przekonania i emocje- wstyd, lęk, zakłopotanie bądź ich brak, które wpływają na wstrzymanie aktywności lub też odwrotnie- na niepochamowaną chęć częstego współżycia.

Do każdego z wymienionych obszarów zaliczamy wiele problemów o zróżnicowanej skali- trudności w realizowaniu prawidłowych zachowań, zaburzenia osobowości, fobie, uzależnienia oraz choroby. W zależności od diagnozy, różne są metody działań psychoterapeutycznych, zmierzających do uzyskania rezultatów w postaci „zdrowego seksu”.

Seks a zdrowie - jaki jest wpływ seksu na nasze zdrowie?

Seksuolog Warszawa

Zdrowy seks – czyli jaki? 

Wspomnieliśmy już wcześniej, że trudno jest jednoznacznie określić, czym tak naprawdę jest „zdrowy seks”, gdyż zależne jest to od wielu czynników, jak chociażby najprostszego- przynależności kulturowej. Najczęściej jednak przytacza się listę kryteriów zdrowego seksu przygotowaną przez dr Patricka Carnesa, amerykańskiego lekarza seksuologa, specjalizującego się w tematyce uzależnień, a zwłaszcza uzależnienia seksualnego. Są to:

  • wzmacnianie poczucia własnej godności;
  • wykluczenie wykorzystywania;
  • pogłębienie znaczenia życia;
  • budowanie podniecenia na odsłanianiu się oraz wrażliwości;
  • poczucie dorosłości i odpowiedzialności;
  • rozszerzenie poczucia rzeczywistości i własnego „ja”;
  • poczucie bezpieczeństwa;
  • odwzajemnienie i intymność;
  • branie wzajemnej odpowiedzialności za potrzeby;
  • pewne zobowiązanie;
  • ryzyko i wyzwanie;
  • akceptacja niedoskonałości.

Jeśli mamy jakiekolwiek obawy dotyczące własnej seksualności bądź zauważymy nieprawidłowości związane z tym obszarem, warto skorzystać z pomocy specjalisty, który w profesjonalny i pełen dyskrecji sposób zaproponuje i przeprowadzi takie działania, by funkcjonowanie w sferze seksualnej stało się dla pacjenta zarówno zdrowe, jak i satysfakcjonujące.