Pandemia wywiera wpływ na nasze zdrowie psychiczne.

23.02.2021 | wyborcza.pl | Wywiad z Izabelą Kielczyk – psychologiem biznesu i psychoterapeutą ludzi biznesu.

Pandemia wywiera wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Tysiące Polaków przebywa na zwolnieniach lekarskich.

W ubiegłym roku lekarze wystawili ponad 0,5 miliona zwolnień lekarskich z powodu zaburzeń adaptacyjnych i ciężkich reakcji na stres. To był m.in. efekt długotrwałego zamknięcia w domu.

>> Poczytaj o psychoterapii ludzi biznesu prowadzonej przez Izabelę Kielczyk

(…)

Psychoterapia w pracy

Zaburzenia lękowe, stany obniżonego nastroju i spadek motywacji zaczęły niepokoić pracodawców, dlatego wiele firm coraz częściej decyduje się na zatrudnienie psychoterapeutów, którzy udzielają codziennego wsparcia pracownikom.

– W początkowej fazie pandemii, kiedy traktowaliśmy lockdown i obostrzenia jak sytuację przejściową, przeważał stres i obawa przed niepewnością jutra. Teraz, kiedy okazuje się, że na naszych oczach nieodwracalnie zmienia się rzeczywistość i musimy dostosować się do nowego porządku świata, ogromne poczucie zagubienia i straty głęboko wdziera się w psychikę. Osoby podatne na załamania nerwowe i ze skłonnościami do depresji prawdopodobnie będą cierpiały coraz bardziej. Zmiany, jakie przynosi pandemia, w dużej mierze dotyczą rynku i wywołują kryzys, a więc często powodują stratę pracy czy zmianę sposobu zatrudnienia. Firmy zmuszone są do redukcji, restrukturyzacji, wprowadzania oszczędności lub zmiany modelu biznesowego. Zachwianie stabilności źródeł utrzymania lub strata pracy to, obok rozwodu i śmierci bliskiej osoby, jeden z najgorszych stresów życiu  – komentuje obecną sytuację Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, psychoterapeuta, współzałożyciel Pracowni Psychorozwoju Kielczyk.

(…)

>> przeczytaj cały artykuł na wyborcza.pl