Gdy sex nie sprawia przyjemności

Przyczyny braku odczuwania przyjemności seksualnej mogą być różnorakie. Na początek należy jednak wykluczyć przyczyny natury biologicznej, zaliczamy do nich cukrzycę, depresję, niektóre choroby układu nerwowego, jak i zaburzenia hormonalne. Wśród czynników, które mogą wpływać na brak odczuwania przyjemności z seksu zalicza się również czynniki psychologiczne jak i kulturowe.

Istotnymi czynnikami psychologicznymi będą niska samoocena, brak akceptacji własnego ciała, kompleksy, to co myślimy o własnej kobiecości. Istotne znaczenie odgrywają także nasze doświadczenia seksualne, pierwsze kontakty, relacje partnerskie i to jaki przekaz na temat seksu wynieśliśmy z rodziny – pacjentki doświadczające trudności w odczuwaniu satysfakcji seksualnej nierzadko pochodzą z rodzin, w którym seks był swoistym tabu lub funkcjonował jako coś zabronionego, grzesznego, złego.

Na brak odczuwania przyjemności seksualnej składają się również braki w edukacji seksualnej, młodzi kochankowie często nie wiedzą w jaki sposób sprawić partnerce przyjemność, nie wiedzą jakie stosować techniki. By osiągnąć wysoki poziom satysfakcji niezbędna jest także znajomość własnego ciała i własnych stref erogennych. Młodzi partnerzy często nie znają jeszcze swoich potrzeb i wstydzą się o nich rozmawiać. Często nasze oczekiwania co do jakości przeżyć są nierealistyczne, pierwsze kontakty w marzeniach kształtują się jako wspaniałe i pełne uniesień. Jednakże natura tak ukształtowała kobiecy orgazm, że jest go znacznie trudniej osiągnąć niż mężczyźnie, wymaga to doświadczenia, rozluźnienia i znajomości siebie.

Często także kobieta by osiągnąć szczytowanie potrzebuje oprócz stymulacji pochwy dodatkowych bodźców takich jak pieszczoty łechtaczki czy piersi. Kobieca seksualność różni się znacząco od męskiej, chociażby tym że kobiety zdolne są do przeżywania orgazmów wielokrotnych :)