Wybuch pandemii koronawirusa nastąpił nagle i zaskoczył ludzi na całym świecie. Nikt nie spodziewał się, że współcześnie, w dobie takiego rozwoju technologicznego, rozwoju medycyny, nauki czy przemysłu farmaceutycznego, przyjdzie nam się mierzyć z tak silnym wrogiem, który atakuje wszelkie sfery naszego życia. Co więcej, swój negatywny wpływ ma nie tylko na osoby, które w sposób bezpośredni dotyka poprzez zachorowanie, ale w dużej mierze oddziałuje także w sposób pośredni za zdrowie psychiczne tysięcy osób.
Jeszcze przed pojawieniem się wirusa SARS-CoV-2, problemy psychiczne stanowiły jeden z największych problemów zdrowotnych na świecie. Obecnie, sytuacja ta ciągle się pogarsza, czego w dużej mierze winny jest wirus i podejmowane w związku z nim działania. Powtarzające się już przeszło rok obostrzenia, nakładane kwarantanny, znaczne spowolnienie gospodarki, ograniczenie kontaktów społecznych, liczne zwolnienia, zdalna praca i nauka, zachorowania bądź śmierć najbliższych, obawa przed kolejnym dniem- to wszystko sprawia, że nasza psychika staje się nazbyt obciążona, przez co znacznie zwiększa się podatność na wystąpienie zaburzeń i chorób psychicznych. Szczególnie istotna staje się więc w tym momencie zasada „lepiej zapobiegać, niż leczyć”, dlatego warto szybko reagować i w razie jakichkolwiek obaw czy stresu korzystać z pomocy psychologa.
Problemy powodowane negatywnym wpływem pandemii coraz częściej dostrzegają także pracodawcy, którzy widząc spory spadek motywacji, zaburzenia lękowe czy wahania nastrojów u swoich pracowników, decydują się na zapewnienie w firmie psychoterapeutów, którzy okazują się dużym wsparciem dla całego zespołu pracowniczego.
Co powinno nas zaniepokoić- pierwsze objawy pogorszenia kondycji psychicznej
Od początku pandemii lekarze wystawili rekordową liczbę zwolnień lekarskich, których powodem była ciężka reakcja na stres oraz zaburzenia adaptacyjne, a także coraz częściej występująca depresja. Boimy się o zdrowie i życie swoje oraz naszych bliskich, obawiamy się utraty pracy, kłopotów finansowych, stresują bądź denerwują nas zmiany w codziennym funkcjonowaniu i związane z pandemią ograniczenia- brak możliwości bądź spore ograniczenia w uczestnictwie w życiu kulturalnym, sportowym czy towarzyskim, konieczność zmiany swojego trybu pracy, zamknięcie w domach. Nic więc dziwnego, że zdecydowanie łatwiej i szybciej można utracić kontrolę nad swoim życiem. Kiedy więc powinniśmy mieć się na baczności? Otóż jest kilka wyraźnych symptomów, które mogą świadczyć o pogarszającej się kondycji psychicznej.
Pierwszym z nich są problemy ze snem, co bardzo często spowodowane jest natłokiem myśli i obaw związanych z panującą sytuacją oraz przywoływanie najgorszych scenariuszów. To z kolei może przełożyć się na ciągłe uczucie zmęczenia, rezygnację, obojętność a nawet brak radości z tego, co dotychczas sprawiało nam przyjemność. Dominuje w nas uczucie smutku, odczuwamy ciągłe napięcie związane z niepewnością o naszą przyszłość. Stajemy się zmęczeni zarówno fizycznie, jak i psychiczne, przez co znacznie spada nasza koncentracja i chęć do pracy a także prawidłowego funkcjonowania. Występują także zmiany apetytu, przy czym możemy jeść w nadmiarze bądź też jeść znikome ilości, co wpływa na zmianę wago ciała.
Sytuacja w pracy- niezbędna pomoc psychoterapeutyczna
Praca dla każdego człowieka jest niezwykle ważnym elementem życia. W końcu spędzamy w niej sporą część czasu, natomiast wybuch pandemii w wielu firmach wymusił gwałtowne zmiany, dotyczące chociażby sposobu zatrudnienia, zakresu obowiązków, znacznych oszczędności czy cięć etatów. I o ile w początkowej fazie pandemii całość postrzegaliśmy jako sytuację przejściową, tak teraz mamy świadomość tego, że przychodzi nam żyć w całkiem innej rzeczywistości, do której łatwiej bądź trudniej jest nam się przenieść. Jest to sytuacja szczególnie niekorzystna dla tych, którzy są bardziej podatni na wszelkie stresy, zmiany, zachwiania rodzinne czy zawodowe, a także u których występuje wzmożona skłonność do depresji. Obawa o stabilność finansową i zatrudnienie jest bowiem- obok rozwodu i śmierci bliskiej osoby- jednym z najgorszych stresów w życiu niemal każdego człowieka.
Covid-19 oraz jego następstwa powodują pogorszenie zdrowia psychicznego pracowników, przez co zasadne staje się podejmowanie konkretnych działań, sprzyjających jego poprawie. Ciągły stres zwiększa bowiem ryzyko pojawienia się zaburzeń depresyjno-lękowych. Zapewnienie więc profesjonalnej opieki psychologicznej i psychiatrycznej pracownikom- czy to w formie indywidualnych bądź też grupowych konsultacji, prowadzonych w poradniach, w firmie on-line czy też na miejscu w firmie- wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, w celu naprawy szkód wyrządzonych Covid-19.
Zdrowie psychiczne jest ważne zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej, pozwala nam bowiem na codzienne, prawidłowe funkcjonowanie. Nie jesteśmy w stanie wpłynąć na pewne sytuacje, jak chociażby na obecność pandemii koronawirusa, natomiast możemy niwelować jego skutki, dbając o zdrowie, zarówno fizycznej, jak i psychiczne. Troszcząc się o to drugie, warto korzystać z pomocy zaufanych psychoterapeutów, dzięki którym zdecydowanie łatwiej będzie przetrwać ten trudny czas.