Pomoc psychologiczna
Życie nie toczy się tak, jak powinno, ale jest takie jak jest. Sposób w jaki sobie z tym radzisz, stanowi całą różnicę.
-VIRGINIA SATIR
Pomoc psychologiczna to wsparcie udzielane w obszarze naszej psychiki, emocji, schematów myślenia i zachowania. Pomimo świetnego zdrowia, wyglądu czy osiągnięć zawodowych, możemy odczuwać trudności związane ze sferą psychiczną. Dzięki pomocy psychologicznej można osiągać satysfakcję także w tej sferze życia.
Prowadzimy też interwencję kryzysową, w sytuacjach nagłych nagłych gdy potrzebna jest pomoc psychologiczna, by poradzić sobie z emocjami i zacząć funkcjonować, tak by móc zmierzyć się z tym co się wydarzyło w naszym życiu.
Pomoc psychologiczna jest relatywnie nową formą pomocy, ponieważ zaczęła funkcjonować dopiero na początku XX wieku. Wtedy to odkryto, że w przypadku pewnych zaburzeń farmakoterapia i medycyna są bezradne, a medyczne metody leczenia nie przynoszą rezultatów. Zauważono natomiast leczące czynniki metod opartych na zgłębianiu i analizowaniu ludzkiej psychiki, emocji, czyli tego, czego nie widać gołym okiem. Z czasem zaczęto zauważać, że zdrowie psychiczne człowieka jest równie ważne, a być może ważniejsze, niż jego zdrowie fizyczne. Konsekwencją tych wniosków był rozwój różnych form pomocy psychologicznej.
W Pracowni Psychorozwoju Kielczyk, z zakresu pomocy psychologicznej, oferujemy konsultacje psychologiczne – dzięki którym możliwe jest wskazanie dalszych sposobów pomocy – psychoterapii indywidualnej, terapii par, konsultacji psychiatrycznej czy seksuologicznej.
Jakie korzyści może przynieść nam pomoc psychologiczna i kiedy po nią sięgnąć? Ta forma pomocy to przede wszystkim sposób na zwiększenie samoświadomości, czyli wiedzy na temat naszego funkcjonowania emocjonalnego i poznawczego, naszych motywacji i sposobów postępowania.
Pomoc psychologiczna potrzebna jest też w kryzysowych momentach życia jak utrata bliskiej osoby, żałoba, utrata pracy, rozstanie, rozwód, czy inne kryzysy życiowe. Wówczas przybiera formę interwencji kryzysowej i pomaga przejść przez ten trudny okres, przeżyć go i pogodzić się ze zmianą.
Dla kogo:
Pomoc psychologiczna w formie psychoterapii znajduje zastosowanie w przypadku:
- zdiagnozowanych chorób psychicznych
- zaburzeń nastroju
- zaburzeń funkcjonowania w życiu towarzyskim, rodzinnym, zawodowym
- braku rozumienia własnego postępowania
- trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji
- problemów somatycznych występujących na tle psychicznym
- utraty poczucia szczęścia, satysfakcji z życia, sensu życia
- kryzysów i trudnych doświadczeń, takich jak śmierć lub zagrożenie życia
- diagnozy stanów depresyjnych
» zobacz Leczenie depresji
Konsultacja psychologiczna jest też pomocna w doborze formy dalszej pomocy i wyborze specjalisty: psychoterapeuty, psychiatry, seksuologa, psychologa dziecięcego, czy terapeuty par.
Interwencja kryzysowa
Interwencja kryzysowa to forma pomocy psychologicznej polegająca na kontakcie terapeutycznym:
- skoncentrowanym na problemie wywołującym ostry stan kryzys,
- takim, w którym dochodzi do konfrontacji osoby z kryzysem,
- czasowo ograniczonym.
Celem interwencji jest zmniejszenie cierpienia oraz pomoc w odzyskaniu równowagi psychicznej i kontroli nad swoim życiem.
Interwencja kryzysowa dotyczy specjalistycznej pomocy indywidualnej oraz rodzinnej w NAGŁYCH sytuacjach takich jak:
- kryzys rodzinny, małżeńskiego, partnerskiego (zdrada, rozpad związku, rozwód, znacząca zmiana w rodzinie),
- doświadczenie przemocy / bycie świadkiem przemocy,
- utrata osoby bliskiej,
- choroba własna lub bliskiej osoby,
- zagrożenie samobójstwem,
- bycie uczestnikiem lub świadkiem wypadków i katastrof,
- bycie uczestnikiem lun świadkiem przestępstwa.
Pomoc psychologiczna to zwykle kilka spotkać z psychologiem lub psychoterapeutą ukierunkowana na zrozumieniu tego co sprawia trudność lub bieżącej interwencji kryzysowej.
Interwencja kryzysowa nie jest procesem psychoterapeutycznym, ale interwencją, dzięki której w niedługim czasie osoba będzie mogła zacząć lepiej funkcjonować i przygotować się do zmierzenia się z sytuacją kryzysową.
Ceny:
Konsultacja psychologiczna 190-200 PLN / 50 min.
Konsultacja w języku angielskim lub hiszpańskim 240 PLN / 50 min.
Płatność: gotówka / karta / przelew on-line