Leczenie depresji psychoterapia w leczeniu depresji w Warszawie

Depresja jest określana jako zaburzenie nastroju. Różni się od smutku tym, że przekracza się punkt, od którego zaczyna się zobojętnienie na świat i niezdolność do działania.

Ponieważ każdy człowiek ma złożoną osobowość, a wszyscy doświadczamy zmian nastroju w ciągu tygodnia czy nawet podczas dnia, więc nie sposób określić , co to jest „normalny nastrój”. Każdy może określić własny „normalny nastrój”, opierając się na własnym doświadczeniu.

Wiemy jak się czujemy, kiedy sobie dobrze radzimy: śpimy, utrzymujemy kontakty z przyjaciółmi i rodziną , działamy, tworzymy, interesują nas codzienne sprawy. Depresji towarzyszy długotrwała niezdolność do działania lub nawet jeżeli jakoś sobie radzimy z codziennymi problemami – utrata zainteresowania życiem. Jeżeli trafia nam się jeden zły dzień czy nawet tydzień ( w ciągu którego zresztą prawdopodobnie odczujemy chwilę ulgi, gdy będziemy się śmiać lub czerpać z czegoś przyjemność), to nie znaczy, że mamy depresję. Objawem depresji jest niemożność normalnego funkcjonowania – od przebudzenia do zaśnięcia, dzień po dniu – przez co najmniej dwa tygodnie.

Leczenie depresji Warszawa

Objawy depresji mogą być rozmaite u różnych ludzi, najczęściej występującymi są :

 • Smutek lub „poczucie pustki”
 • Zaburzenia snu (zwykle budzenie się w środku nocy)
 • Utrata energii, poczucie zmęczenia, ospałość
 • Zaburzenia apetytu ( zwykle brak apetytu)
 • Trudności z jasnym myśleniem, skupieniem uwagi, podejmowaniem decyzji
 • Utrata zainteresowania dla zajęć, które kiedyś sprawiały przyjemność, w tym także dla seksu
 • Lęk lub ataki paniki
 • Obsesyjne drążenie bolesnych doświadczeń i myśli
 • Poczucie winy i bezradności
 • Obniżone poczucie własnej wartości
 • Brak nadziei
 • Niepokój i drażliwość
 • Myśli o śmierci lub samobójstwie

 

Dla osób cierpiących na depresję typowe jest, że kładą się spać o zwykłej porze tylko po to, żeby zbudzić się w nocy i stwierdzić, że nie mogą spać. Potem spędzają godziny na oglądaniu przypadkowych programów w telewizji lub na przewracaniu się z boku na bok i obsesyjnym przetrawianiu negatywnych doświadczeń i myśli. Brak snu z kolei upośledza zdolność funkcjonowania i powoduje drażliwość, zmęczenie i spadek aktywności. Sama bezsenność nie jest objawem depresji, ale może prowadzić do nasilenia innych symptomów i pogorszenia samopoczucia. Niekiedy ludzie cierpiący na depresję śpią więcej niż zwykle, dziesięć do dwunastu godzin każdej nocy.

Inną cechą depresji jest niezdolność skupienia uwagi czy klarownego myślenia. Osoby doświadczający depresji mogą czuć się rozbici i rozstrojeni, nie potrafią skoncentrować się na pracy. Stan ten najbardziej dolegliwy jest wtedy kiedy okoliczności wymagają od nas dyspozycji psychicznej ( np. w pracy czy w szkole). Może się zdarzyć, że zawalamy wówczas ważne terminy lub spotkania albo nie możemy skupić się na temacie rozmowy. Kiedy nie potrafimy jasno myśleć, ogarnia nas poczucie bezradności i beznadziei. Niezdolność do sprawnego myślenia i działania, może wywołać przygnębiającą refleksję, że trudno jest nam radzić sobie z najprostszymi sprawami.

cierpisz na depresję? zgłoś się do nas!

Jedna z najbardziej wymownych oznak depresji jest utrata zainteresowania zajęciami, które kiedyś budziły żywe emocje i sprawiały przyjemność. Stan ten określa się mianem alhedonii. Alhedonia oznacza brak przyjemności. Wyraża się różnie u różnych osób. Możemy, nie mieć ochoty na spotkania towarzyskie, nie czerpać satysfakcji ze wspólnego spędzania czasu mimo, że kiedyś bardzo to lubiliśmy. Nie interesuje lub nie obchodzi co się dzieje wokół nas. Można nie odczuwać satysfakcji z dobrze wykonanej pracy.

Z niezdolnością do doznawania przyjemności wiąże się wiele innych objawów. Jedna z przyczyn, dla których depresji tak często towarzyszy utrata wagi jest fakt, że jedzenie czy gotowanie przestaje sprawiać przyjemność. Można też przestać odczuwać satysfakcję z wysprzątanego domu czy schludnej kuchni. Zmaganie się z bałaganem w celu przygotowania posiłku może być zbyt wielkim wysiłkiem, co dodatkowo odstręcza nas od jedzenia.

Oczywiście może być też odwrotna sytuacja, że tyjemy, co jest następstwem złego odżywiania. Gdy nie chce nam się przygotowywać właściwie skomponowanych posiłków, zaspakajamy głód kanapkami lub wysokokalorycznymi potrawami o małej wartości odżywczej. Powodem przyrostu wagi może być również spadek aktywności – utrata zainteresowania ćwiczeniami fizycznymi, sportem czy innymi formami aktywności jakie uprawialiśmy, kiedy czuliśmy się dobrze.

Gdy żyjemy w związku, sprawę pogarsza dodatkowo brak zainteresowania seksem. Spadek popędu seksualnego jest jednym z objawów depresji.

 

Leczenie depresji psychoterapią Warszawa

Leczenie depresji – Warszawa

Jednym z najlepszych sposobów rozwiązywania problemów jest porozmawianie od czasu do czasu ze specjalistą czyli psychologiem-psychoterapeutą. Nawet zwykła rozmowa z obiektywnym słuchaczem może przynieść nadspodziewanie wiele dobrego

W psychoterapii istnieje szereg metod i technik terapeutycznych wykorzystywanych przy leczeniu depresji. Najczęściej spotykane to:

 • Terapia interpersonalna -leczenie depresji

Ta metoda opiera się na przeświadczeniu, że do nasilenia objawów stresu przyczynia się życie w źle funkcjonujących związkach. Terapeuta będzie rozmawiał o obecnych związkach i wydarzeniach, które mogły na nie wpłynąć, takich jak doznana strata, silnie przeżywany konflikt lub możliwa zmiana trybu życia. Podczas terapii można zgłębiać role, jakie odgrywają w naszym życiu różni ludzie, omawiać oczekiwania w stosunku do nich i vice versa. Terapeuta będzie pomagał w wypracowaniu lepszych strategii radzenia sobie w kontaktach z ludźmi lub negocjowania z ludźmi, którzy odgrywają w naszym życiu kluczowe role, pomagając nam tym samym w rozwiązywaniu dręczących konfliktów, a więc także w leczeniu depresji.

Ważne jest sformułowanie rozsądnych oczekiwań wobec ludzi, z którymi pozostajemy w związkach, i rozpatrzenie, w jaki sposób niewłaściwa interpretacja ich poczynań mogła wpłynąć źle na nasz stosunek do nich i do nas samych.

 • Terapia poznawczo – behawioralna – leczenie depresji

Metoda ta zmierza do osiągnięcia pozytywnego nastawienia przez korygowanie błędnych, negatywnych przekonań na temat siebie samego i świata. Jej założenie głosi, że to, co myślimy, wpływa na to , co czujemy. Np. gdy przyjaciel odwołuje umówione spotkanie lub ktoś nie odpowiada na naszego sms-a, możemy wziąć to do siebie i uznać, że nas nie lubi. To negatywne przekonanie może wywołać poczucie niskiej wartości czy nawet doprowadzić do niechęci wobec własnej osoby.

Terapeuta może poprosić nas o rozważenie innych możliwych powodów, dla których przyjaciel odwołał spotkanie czy ktoś inny nie odpisał na naszego sms-a. Być może przyczyną są osobiste kłopoty czy problemy nie mające z nami nic wspólnego. Być może w ostatniej chwili zdarzyło się coś, co zmusiło drugą osobę do zmiany planów. Możemy sobie uświadomić, że nie wszystko, co bierzemy do siebie, naprawdę dzieje się ze względu na nas.

gdzie po pomoc w depresji?

Ostatecznie, gdy mamy złe mniemanie o sobie, jeśli wierzymy , że nic nam się nie powiedzie i że nasze życie jest nic niewarte, to jesteśmy bardziej skłonni do pogrążenia się w smutku, Jeśli zaś myślimy pozytywnie i wierzymy w siebie, bardziej prawdopodobne jest, że będziemy szczęśliwi.

Choć może to się wydawać tylko prowizorycznym rozwiązaniem, zmiana perspektywy może wywrzeć ogromny wpływ na nasze życie, uczynić nas bardziej szczęśliwym i mniej podatnym na obniżony nastrój. Może więc stanowić skuteczną metodę, w szczególności gdy chodzi o  leczenie depresji Warszawa.

 • Terapia psychodynamiczna – leczenie depresji

Ta metoda sięga do upiorów minionych związków i wydarzeń z przeszłości, dynamikę naszego wychowania oraz obecnych wydarzeń i związków.

Bada się w niej nasze myśli, emocje i zachowania w ciągu życia, wzorce zachowań i różne aspekty naszej osobowości jako możliwe źródła wewnętrznych i zewnętrznych konfliktów.. W tym kontekście sprawdza się powiedzenie: „ Przeszłość jest historią, przyszłość tajemnicą a teraźniejszość darem”.

Wielu terapeutów łączy omawiane metody i techniki dostosowując je do potrzeb pacjenta aby terapia leczenia depresji była jak najbardziej pomocna.

Wybierając terapeutę warto zwrócić uwagę na następujące cechy:

 • Okazywanie autentycznej troski, zdolności empatii oraz komunikowanie jej
 • Umiejętność akceptowania krytyki. Musimy mieć pewność, że podczas sesji możemy dać upust swoim negatywnym emocjom bez obawy, że terapeuta będzie miał to nam za złe.
 • Darzenie nas przez terapeutę niepodzielna uwagą czyli nasze przekonanie, że czas podczas sesji jest czasem tylko dla nas i dla naszych problemów
 • Przestrzeganie zasad etyki m. in. treść rozmów z terapeutą ma charakter poufny a nasze bezpieczeństwo jako klientów jest sprawą nadrzędną.

 

Leczenie depresji – Warszawa