Pierwszy raz u psychoterapeuty

Pierwsza wizyta u psychologa budzi niepokój. Nie wiemy czego możemy się spodziewać, zastanawiamy się o co będzie pytał psycholog, jak należy się zachować, co trzeba mówić, oraz odczuwamy strach przed oceny profesjonalisty. Te „strachy” są najbardziej naturalne ponieważ każda nowa, nieznana dotąd sytuacja budzi w nas niepokój i obawy. Jak potwierdzają badania psychologiczne znana sytuacja jest bezpieczniejsza niż nowa.

Dlaczego? Otóż znana sytuacja jest spostrzegana jako pewna, nowa wiążę się z niepewnością, wątpliwościami i lękiem przed nieznanym. Np: kiedy pierwszy raz w życiu jedziemy na nartach, nie wiemy co zrobić z nogami, jak trzymać kijki, nie wiemy jak dokładnie powtórzyć zjazd który pokazuje instruktor a małe wzniesienie spostrzegamy jako górę nie do przejechania. Natomiast znana sytuacji np: zrobienie śniadania wydaje nam się łatwe, wręcz automatycznie kroimy chleb, parzymy kawę itd.

Zatem jak przygotować się do pierwszej sesji z psychologiem?

  • Po pierwsze warto zaakceptować odczuwany niepokój i stres przed pierwszą wizytą. Nie warto oszukiwać samego siebie mówiąc sobie „ nie boję się”. Odczuwanie niepokoju w nieznanej sytuacji jest naturalną ludzką reakcją.
  • Nie ma żadnego schematu odpowiedniego zachowania na pierwszej sesji. Po prostu bądź sobą. Terapeuta nie oczekuje, żadnego konkretnego zachowania. Nie ocenia Cię, przyjmuje Cię takim jakim jesteś.
  • Często na pierwszej sesji pojawiają się różne emocje np: płacz, niepokój, strach, zaniemówienie itd. To naturalne reakcje w sytuacji kiedy mówisz o trudnych dla Ciebie sprawach. Bądź sobą i daj sobie przyzwolenie na takie emocje.
  • Pierwsza sesja jest sesją konsultacyjną. To sesja na której opowiesz o sobie o tym dlaczego przyszedłeś do psychologa, co sprawią Ci trudność. Psychoterapeuta zada Ci kilka pytań np: skąd powstała Twoja decyzja o terapii? Jak to się stało że akurat teraz przyszedł na terapię? Czego oczekujesz? Itd.
  • Terapeuta może zadawać Ci pytania– o to ile masz lat, gdzie pracujesz, o relacje jakie panują w Twojej rodzinie, o emocje, kontakty z ludźmi itd. wszystkie odpowiedzi na te pytania objęte są tajemnicą zawodową psychologa tak więc są całkowicie poufne. Pamiętaj: terapeuta nie będzie naciskał na odpowiedzi, powiesz tyle ile uznasz za odpowiednie na pierwszej sesji.
  • Kolejna zasada brzmi „Pytaj jak czegokolwiek nie rozumiesz”. Masz prawo nie widzieć w końcu jesteś pierwszy raz u psychoterapeuty. Terapeuta odpowie na Twoje pytania. Opowie Ci też czym jest psychoterapia, jaka będzie częstotliwość sesji. Generalnie spotkania odbywają się raz na tydzień bądź raz na dwa tygodnie. Często po 2- 3 sesjach Ty i terapeuta umawiacie się na to ile będzie trwała terapia. Długość procesu terapeutycznego jest ustalana indywidualnie, czasem trwa 3 miesiące a czasem 3 lata. Nie ma sztywnej zasady, wszystko zależy od tego ile czasu potrzebujesz.

Na pierwszym spotkaniu możesz przygotować sobie to co chcesz powiedzieć a może też spontanicznie zacząć opowiadać o sobie. Każda forma jest dobra bo każdy z nas jest inny. To spotkanie na którym nie musisz udawać nikogo tu masz miejsce i czas, by być sobą.

Pierwsza sesja to początek przygody w którą wyruszasz a przygoda ta nazywa się „Odkrywanie prawdziwego siebie”.