10 przykazań dla pracoholika

1. Dokonaj rozróżnienia, co jest dla ciebie odpoczynkiem, relaksem, a co pracą i obowiązkiem.
2. Zacznij od rozwijania własnej samoświadomości, dogłębnie rozważ swoje potrzeby, a następnie odpowiedz na pytanie, w jaki sposób możesz i chcesz je realizować.
3. Przyjrzyj się swoim uczuciom i emocjom. Zaobserwuj, jakie emocje towarzyszą ci przy wykonywanych zadaniach. Czy są to radość, satysfakcja i zadowolenie? Czy przeciwnie: złość, zestresowanie, lęk i poszukiwanie sposobu, by się od tego wszystkiego uwolnić?
4. Pomyśl, czy bycie człowiekiem sukcesu jest nadrzędnym i jedynym celem twojego życia?
5. Przynajmniej raz na jakiś czas daj się ponieść spontanicznym działaniom. Zrób coś bez zaplanowania! Wyjedz na weekend do Paryża, wieczorem wyjdź potańczyć do klubu lub kup worki i pojedz na przejażdżkę. Szalone? I o to chodzi, żebyś nauczył się odkrywać uroki spontanicznej radości.
6. Gdy pojawią się nieoczekiwane zadania w planie pracy, to o ile to możliwe, deleguj ich wykonanie komuś innemu. Pamiętaj – nie musisz wszystkiego robić sam!
7. Przynajmniej dwa weekendy w miesiącu zarezerwuj dla siebie, rodziny lub przyjaciół.
8. Zadbaj o aktywny wypoczynek. Uprawiaj sporty, zapisz się na yoge, box lub uprawiaj ogródek. Albowiem każda forma aktywności fizycznej wytwarza w Twoim organizmie hormony szczęścia – endorfimy i zmniejsza poziom hormonu stresu -kortyzolu we krwi, który jest główną przyczyną wypalenia zawodowego.
9. Przynajmniej dwa razy do roku wyjedz na dwutygodniowe urlopy. Pozwól sobie na odpoczynek i nic nie robienie. Uwierz że firma, szef, pracownicy czy klienci poradzą sobie bez ciebie.
10. Stan przed lustrem i szczerze sam przed sobą odpowiedz sobie na pytania:

Kim jestem? Do czego zmierzam? Jak chce żyć?
Warto bowiem zdać sobie sprawę, że sukcesy zawodowe mają jedynie ułatwić nam osiągnięcie celów osobistych, a nie być wartością nadrzędną i jedynym celem naszego życia. Zycie bowiem polega nie tylko na sukcesach zawodowych a miarą człowieczeństwa nie są kolejne szczeble w karierze czy ilość pieniędzy na koncie.