Media wywiady, artykuły i komentarze naszych psychologów

Rozwód zawsze jest traumą. Jak go przetrwać?

Psycholog i psychoterapeutka Izabela Kielczyk tłumaczy, jak od strony psychologicznej wygląda sytuacja okołorozwodowa. Szczególną uwagę poświęca perspektywie dziecka.

 

więcej

Blaski i cienie urlopu bez dzieci / Pytanie na Śniadanie

W programie „Pytanie na śniadanie” psycholog i psychoterapeutka Lidia Flis opowiada o sytuacji rodziców decydujących się na wakacyjny wyjazd bez dzieci.

więcej

Obowiązkowy tacierzyński i krótszy macierzyński? / TVN24 BiŚ

Bruksela pracuje nad nowymi przepisami, w myślę których matka mogłaby przebywać na urlopie macierzyńskim niespełna dziewięć miesięcy, a ojcu przysługiwałoby prawo do czteromiesięcznego urlopu tacierzyńskiego. Izabela Kielczyk wypowiada się w tej kwestii dla TVN24 BiŚ.

więcej

Groźny cień teścia / Polityka

„Relacja teść-zięć, podobnie jak teściowa-synowa jest obarczona wieloma, dość mocno zakorzenionymi społecznie stereotypami. Wstępując w związek łatwo ulec tym obiegowym opiniom i postrzegać teścia jako zaborczego ojca, który każdego partnera córki traktuje jak wroga, nie zauważając, że jest już ona dorosła i ma prawo być samodzielna. Niestety w tym stereotypie może kryć się ziarno prawdy. ”

Na temat relacji teść-zięć i teściowa-synowa dla magazynu Polityka – Ja, My, Oni wypowiedziała się Lidia Flis – psycholog, psychoterapeuta par i rodzin.

więcej

Przemoc niejedno ma imię / Vita

„Mój mąż jest wykształconym mężczyzną na stanowisku. Nigdy mnie nie uderzył, ale ciągle mnie krytykuje, poniża, wyśmiewa. Potem przeprasza, kupuje kwiaty, prezenty. Przyjaciółka twierdzi, że jestem ofiarą przemocy. Nie wiem, co robić…”

Na temat przemocy, jej rodzajów i sposobów radzenia sobie z nią dla magazynu Vita wypowiedziała się Lidia Flis – psycholog, psychoterapeuta par i rodzin.

więcej

Jak dotrzeć się w związku / Pytanie na śniadanie

Nie bez powodu pierwsze lata wspólnego życia mężczyzny i kobiety technicznie nazwano „docieraniem się”. Termin zaczerpnięty z motoryzacji wiąże się ze wzajemnym dopasowaniem wszystkich kluczowych „części” mechanizmu. Podobnie w związku – aby mógł „gładko” funkcjonować – przez pewien czas muszą ścierać się pewne „nierówności i defekty” charakterów.

W programie Pytanie na śniadanie na temat docierania się związku wypowiedziała się Lidia Flis – psycholog, psychoterapeuta par i rodzin.

więcej

Upadek z drabiny nie musi być bolesny / Newsweek Psychologia

„Utrata stanowiska nie jest łatwym przeżyciem, warto jednak uświadomić sobie, że jest wpisana w każdą karierę zawodową.

Od tego jak porządkujemy emocje w momencie porażki zależy czy i jak szybko znowu rozwiniemy skrzydła. ”

Na temat porażek w sferze zawodowej i radzenia sobie z problemami w pracy dla Newseek’a wypowiedziała się Izabela Kielczyk – psycholog biznesu, psychoterapeuta, coach.

więcej

Awantura o kasę / Elle

„Jeśli nie wiadomo co chodzi, to chodzi o pieniądze. Dla wielu z nas to jednak wciąż temat tabu. Podpowiadamy jak go oswoić”.

Na temat podejścia do pieniędzy, zaciągania i spłacania długów, a także negocjowania podwyżek dla magazynu Elle wypowiedziała się Izabela Kielczyk – psycholog biznesu, psychoterapeuta, coach.

więcej

Czy macocha może być jak matka? / Pytanie na śniadanie

„Macocha jest metaforą niszczącej, krzywdzącej, złej kobiety, która z zazdrości jest w stanie stanąć między dzieckiem a ojcem. Już samo słowo „macocha” brzmi źle. A jaka jest prawda? Jak im jest w tej roli i z jakimi problemami przychodzi im się mierzyć?”

W programie Pytanie na śniadanie na temat bycia macochą wypowiedziała się Lidia Flis – psycholog, psychoterapeuta par i rodzin.

więcej

Grzeczne dziewczynki pracują dłużej, niegrzeczne zarabiają więcej / Wysokie Obcasy

Polska należy do czołówki krajów europejskich, w których pracuje się najdłużej. Według OECD statystyczny Polak lub Polka spędza w firmie 1960 godzin w roku, dla porównania Niemcy prawie o 600 godzin mniej. Dlaczego Polacy się tak zaharowują? – Wywiad z Izabelą Kielczyk – psychologiem biznesu.

więcej

Związek na odległość / Vita

„Narzeczony chce wyjechać na roczne stypendium do USA. Jeśli będę temu przeciwna – nie pojedzie. Nie chcę by wyjeżdżał, jednak mam poczucie winy, że blokuję jego rozwój… Co robić?”

W magazynie Vita na temat związków na odległość wypowiedziała się Lidia Flis – psycholog, psychoterapeuta par i rodzin.

więcej

Nowy etap w związku / Vita

„Dopóki spotykaliśmy się na randkach, było super. Niedawno wprowadziłam się do mojego partnera i ciągle się kłócimy. On jest pedantem, a ja nie… Czy jest sens ciągnąć taki związek?”

W magazynie Vita na temat nowego etapu w związku wypowiedziała się Lidia Flis – psycholog, psychoterapeuta par i rodzin.

więcej

Dlaczego mężczyźni chętniej się godzą niż kobiety? / Pytanie na śniadanie

Badania potwierdzają, że mężczyźni są nie tylko bardziej agresywni, ale i konkurują ze sobą z większą zawziętością. Okazuje się jednak, że w momencie, w którym kończy się rywalizacja, są bardziej skłonni niż kobiety do zawarcia rozejmu ze swoim przeciwnikiem. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda zwrócili uwagę na to, że już po zakończeniu meczu, dla mężczyzn nawiązanie przyjacielskiego fizycznego kontaktu z niedawnym przeciwnikiem było zadaniem zdecydowanie prostszym niż miało to miejsce w przypadku kobiet, które nie były skłonne do uścisku lub poklepywania się po ramieniu.

więcej

12 błędów komunikacyjnych w HR / Personel i Zarządzanie

Z kandydatami, pracownikami, własnym zespołem, menedżerami, zarządem i biznesem – komunikacja to podstawowy element w pracy specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi.

Na temat 12 błędów komunikacyjnych w branży HR dla magazynu Personel i Zarządzanie wypowiedziała się Izabela Kielczyk – psycholog biznesu, psychoterapeuta, coach.

więcej

Jesienna chandra / kobietaXL

Ponad połowa Polaków ma jesienną chandrę. Jak sobie z nią radzić?

Eksperci podkreślają, że skutecznym sposobem na walkę z jesiennym przygnębieniem są aktywność fizyczna, spotkania z przyjaciółmi czy chwila medytacji.
Dobrym pomysłem jest również urlop spędzony w ciepłych krajach. Im dłuższy, tym lepszy.

więcej

Dorosłe Dzieci / TOK FM

Gościem audycji „Wieczór” Hanny Zielińskiej była Paulina Rydz – psycholog, psychoterapeuta dzieci  i młodzieży,

która w programie „Dorosłe Dzieci”przybliżającym zrozumienie dziecka, jego potrzeb i roli towarzyszących mu dorosłych,

poruszyła temat pojawiania się kolejnego dziecka w rodzinie i tego jak przygotować swoją pociechę do przyjścia na świat rodzeństwa.

więcej

AGRESYWNY NASTOLATEK – JAK SOBIE Z NIM PORADZIĆ?

Zachęcamy do obejrzenia programu „pytanie na śniadanie”, w którym to psycholog z naszego Zespołu – pani Paulina Rydz  – opowiada o tym jak można poradzić sobie z agresją u nastolatków.

więcej

Traktujemy sprzedawców jak podludzi / INN Poland

Polacy potrafią być w stosunku do sprzedawców bardzo nieprzyjemni.

Wyzwiska, przekleństwa, a czasami nawet napaść fizyczna. Pracownicy branży usługowej narażeni są na nieustanny stres.

więcej

Proste sposoby na stres w pracy / Moda na zdrowie

Pewien poziom stresu jest nam potrzebny do działania, ale nadmierny i utrzymujący się długo szkodzi – stwierdza psycholog biznesu Izabela Kielczyk.

Każdy z nas ze stresem ma do czynienia na co dzień.

Chodzi o to, by nie walczyć z nim na oślep, tylko szukać racjonalnych sposobów na jego obniżenie i zminimalizowanie szkodliwych skutków.

więcej

Jak wyjść z twarzą z biurowej wpadki / Gazeta Wyborcza

Wszyscy to znamy. Kłopotliwe smsy, maile wysłane pod zły adres, zbyt głośno powiedziany komentarz lub brak przygotowania do ważnego spotkania.

Na temat tego jak wybrnąć z biurowej wpadki dla Gazety Wyborczej wypowiedziała się Izabela Kielczyk, psycholog biznesu, psychoterapeuta, coach.

więcej